top of page
SERCE-kopia.jpg

Rodzice, coś dla Was.

W Echu Dzieciom rozpoczęliśmy drogę formowania serca dziecka, które jest pełne emocji, uczuć, z którymi może sobie nie radzić, a my "tracimy głowy", jak wyjść na przeciw jego niezrozumiałym przez nas postawom. Kreatywność, uczucia, aktywność, relacje z innymi, myślenie - to wszystko potrzebuje Twojego wsparcia. Na pierwszym spotkaniu poznacie Czerwone Serduszko Stefanka.

Zrzut ekranu 2022-03-7 o 23.02.51.png
Zrzut ekranu 2022-03-12 o 21.38.05.png
Zrzut ekranu 2022-03-12 o 21.44.24.png

Jest dobre, zdrowe, uśmiecha się szeroko i czuje się znakomicie. Będzie Wam towarzyszyć przez kolejne spotkania. Czerwone Serduszko wyjaśni Wam, co to znaczy mieć dobre i zdrowe serce. Przyjmuje wszystkie uczucia. ale nie pozwala im sobą sterować. Jego kolega - Zielone Serduszko - pozwolił poprowadzić się uczuciom takim jak: "nie chce mi się", "to jest moje i tylko dla mnie", "już cię nie lubię", chętnie się złości i jest leniwe i nie dzieli się z innymi tym co ma. To są objawy jego choroby, która sprawia, że jest zielone. Ale jest lekarstwo na te chorobę!

Spotkania podzielone są tematycznie.

Pierwsza część wyjaśnia czym są uczucia i w jaki sposób trafiają do serca. Pomocą jest zrobienie serduszka czerwonego z kieszonką na odwrocie, w której będą przebywały buźki symbolizujące uczucia. Wszystkie będą miały prawo tam zagościć. Podstawowe, z którymi się spotkacie, to złość, radość, smutek, strach i zmęczenie.

 

Trzeba pomóc dzieciom nauczyć rozpoznawać  je u siebie   i w zachowaniu innych osób. Dowiecie się również, co dzieje się z sercem, które pozwala się prowadzić złości, zazdrości, smutkowi lub lenistwu.

 

W drugiej części spotkań będziecie uczyć serca dzieci wdzięczności za to, co posiadają. Pomagajcie im w odkryciu, że cały świat jest darem od Pana Boga. Kiedy dostajemy prezent od kogoś kto nas kocha, to taką rzecz szanujemy, dbamy o nią i przechowujemy w szczególnym miejscu. Podobnie jest z prezentami od Pana Boga - powinniśmy być za nie wdzięczni i nie niszczyć ich.

Trzecia część to spotkania o codziennych rzeczach, które otrzymaliśmy od bliskich. One również są prezentami. Należy uczyć się, w jaki sposób o nie dbać.

Czwarta i piąta część spotkań pomoże dzieciom odkryć, że inne osoby - koleżanki, koledzy. krewni i rodzice - to też prezenty od Pana Boga. O nich również powinniśmy się troszczyć i nie sprawiać im przykrości.

Kolejne strony "Echa Dzieciom" to Spotkania z Jezusem związane z rokiem liturgicznym, czyli wprowadzenie do najważniejszych wydarzeń w ciągu roku.

Drodzy Rodzice, wszystkie założenia i teorie pedagogiczne są bez znaczenia jeśli nie mają zastosowania w praktyce. Ważne jest Wasze całościowe podejście do dziecka. Kluczowa jest postawa towarzyszenia dziecku.

Powtarzajcie z dzieckiem słowa modlitwy:

Panie Jezu, Dziękuję Ci, za moje serce.

Na stronach Echa Dzieciom podejmujemy tematy misyjne. Przedstawiane w różnych formach mają one przybliżyć dzieciom świat ich rówieśników żyjących w krajach misyjnych. Serca dzieci powoli kształtować będzie troska o swoje serce, a także serca dzieci z innych kontynentów.

Inspiracją do podjęcia tematów w Echu Dzieciom było dzieło meksykańskiego Jezuity Eduarda Levy'ego zatytułowane "Spotkanie z Chrystusem". Spotkania organizowane oddzielnie  dla każdego przedziału wiekowego - prowadzą dzieci i młodzież ku dojrzałości chrześcijańskiej, wspierają poznanie siebie, pomagają doświadczyć Boga podczas modlitwy i we wspólnocie oraz uczą odpowiedzialnej wolności. Dzieło to zostało przetłumaczone na język polski z dostosowaniem do mentalności naszej strefy kulturowej i jest dostępne pod tytułem "Słucham Serduszka".

 

Kto z Rodziców byłby zainteresowany tą książką można ją zamówić pod naszym adresem:

Siostry Klawerianki, ul. Grabowa 9 30-227 Kraków, tel. 668 688 096

Zapraszamy do współpracy. Jest także możliwość umówienia się na spotkania online w projekcie "Słucham Serca"

bottom of page