top of page

Historia powstania Echa Dzieciom

W istniejącym od 130 lat miesięczniku „Echo z Afryki i innych kontynentów” w roku 1994 została poświęcona jedna strona dzieciom. W kolejnych latach jak w 1998 było 5 stron, natomiast od 2000 roku 4 strony.

 

Od 2012 roku s. Elżbieta Sołtysik podjęła redakcję „Echo Dzieciom” jako wkładki do "Echa z Afryki".  Od lutego 2022 roku redakcję kontynuuje s. Priscilla Tedar Maring, Hinduska.

Echo z Afryki i innych kontynentów, jest czasopismem misyjnym wydawanym przez Siostry klawerianki w dziewięciu językach.  Prasa misyjna, od początku istnienia Zgromadzenia była jednym z filarów działalności apostolskiej podejmowanej przez siostry. Pierwszy numer Echa ukazał się w 1891 roku.

 

"Echo Dzieciom" w obecnym wydaniu, to multimedialny dodatek do "Echa z Afryki". Jego celem jest kształtowanie dobrych postaw dzieci oraz zaznajomienie ich z pojęciami misji na całym świecie. Miesięcznik prowadzony jest w całości przez Zgromadzenie Sióstr św. Piotra Klawera. Jak zostać prenumeratorem? - zapisując się poprzez formularz za dobrowolną ofiarę TUTAJ. 

Zadaniem miesięcznika Echo Dzieciom jest formacja misyjna Dzieci poprzez informację, doświadczenie w zorganizowanym działaniu oraz dzielenie się z innymi swoją wiarą. Treści są tak pomyślane, aby ukształtować serce Małego Misjonarza, które będzie zdolne w przyszłości do dojrzałego odpowiadania na życiowe wyzwania.

 

Projekt „Słucham Serca”.

W kluczu tej formacji organizujemy projekt „Słucham Serca”. Są to spotkania online a także „na żywo” w domu Sióstr Klawerianek w Krakowie przy ul. Grabowej 9.

 

Inspiracje.

Inspiracją do powstania tego projektu było dzieło meksykańskiego jezuity Eduarda Leviego o nazwie „Spotkanie z Chrystusem”. Od początku swojej zakonnej posługi starał się on z uwagą słuchać małego dziecka i młodego człowieka, aby mądrze towarzyszyć mu w radosnym poznawaniu Boga. Czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia pedagogicznego, przygotował program rekolekcyjny w formie warsztatowej.

 

Wspieranie dzieci.

Spotkania – organizowane oddzielnie dla każdego przedziału wiekowego – prowadzą dzieci i młodzież ku dojrzałości chrześcijańskiej, wspierają poznanie siebie, pomagają doświadczyć Boga podczas modlitwy i we wspólnocie oraz uczą odpowiedzialnej wolności.

 

Propozycja drogi.

W kolejnych numerach „Echa Dzieciom” proponujemy krótkie spotkania dla rodziców i dzieci, podczas których dziecko między innymi:

  • Odkryje wspaniały świat uczuć i duchowości

  • Dowie się, że Pan Bóg stworzył dla niego cały świat

  • Przekona się, że miłość rodziców i rodziny to również dar Stwórcy

  • Nauczy się, że należy te wspaniałe prezenty szanować

  • Przygotuje się do przeżycia najważniejszych świąt w roku liturgicznym

  • Pozna rówieśników z krajów misyjnych

  • Dowie się na czym polega praca misjonarza

  • I wiele innych ciekawych historii dotyczących świata misyjnego

 

W projekcie „Słucham Serca” do tej pory wzięło udział około 500 dzieci. Zapraszamy do kontaktu s. Priscilla i s. Bożena tel. 668 688 096.

Każdorazowy multimedialny dodatek do "Echa z Afryki", jest jedynie wstępem do całości treści na dany miesiąc. Uzupełnieniem każdego wydania jest strona WWW, która jest ich kontynuacją oraz kanał YouTube.

"Echo Dzieciom", to projekt, który w związku z małą redakcją rozwija się powoli ale systematycznie wprowadzając sukcesywnie nowe treści oraz materiały. 

Cierpliwie się rozwijamy, by docierać do jak największej liczby odbiorców!

bottom of page